Archiwum 22 grudnia 2008


gru 22 2008

Historia Strojów kąpielowych


Komentarze: 1

Ponad 60 lat temu, teraz wszechobecne, wtedy kontrowersyjne stroje kąpielowe miały swój debiut w stolicy Francji- Paryżu. Trudno nam teraz sobie wyobrazić jaki ogromny szok musieli przeżyć ludzie oglądając stroję w "świetle jupiterów". Nawet francuskie modelki, które miały prezentować najnowszą linię  mody odmawiały współpracy.

Zaprezentowanie bikini w 1946 roku przez francuza Jacquesa Heima i Louisa Rearda nie było pierwszym razem kiedy to kobiety zakładały dwuczęściowy odsłaniający brzuch strój. Historycy i Archeologowie sugerują, że bikini jest już od około powstani wielkiego imperium Rzymskiego. Słynna mozaika z 4 wieku n.e, znaleziona w Villa Romana del Casale (Piazza Armerina, Sycylia), ukazuje kilka Rzymskich gimnastyków noszących znacząco krótkie topy bez ramiączek oraz bikini dół. Rzeźba kobiety zakrywającej długą szatą intymne miejsca również była znaleziona w ruinach Pompeii. Co więcej, od kiedy publiczne kąpanie było dozwolone na większości plażach, kobiety w starożytnym Rzymie nosiły stroje baaardzo podobne do naszych współczesnych!! Jak widzimy to nie fracuzi a włosi są odkrywcami bikini jakie nosimy do dzisiaj.

  


Na przełomie wieków taka półnagość była zabroniona. Kobiety przeszły długą i ciężką drogę aby wyglądać skromnie i móc pływać na plaży. Zakładały luźne i za duże kostiumy oraz używały kabin plażowych.
W 1907 roku pływaczka i mała gwiazdka filmowa Anette kellerman była oskarżona o zbytnie odsłonienie swojego ciała w miejscu publicznym na plaży. Była widziana na Bostońskiej plaży w jednoczęściowym stroju bez rękawków. Ten incydent utorował drogę dla kobiet umożliwiając im noszenie jednoczęściowych strojów.

  

Do 1940 dwuczęściowy strój, który zazwyczaj składał się ze skromnego dołu jak i góry. Zakrywał pępek i pośladki ( puchate spodnie babuni). Takie stroje były noszone przez ówczesne gwiazdy filmowe takie jak Ava Gardner i Lana Turner.

Mniej niż 20 lat później, bikini uzyskało większą sympatię w gronie amerykanów. Prawdopodobnie imprezy z basenem podniosły jego popularność dając równocześnie szansę kobietom na inny sposób prezentacji nowego wyglądu. Neiman Marcus reklamował bikini jako "Wielka rzecz" dla lat 60-tych. Brian Hyland nagrał piosenkę "Itsy Bitsy, Teenie Weenie, Yellow Polka Dot Bikini" pomógł bikini nabrać nowego znaczenia dla młodego pokolenia kobiet podążających za najnowszymi trendami.

W końcu, strój kąpielowy ukazał się we współczesnym filmie takim jak "One Million Years B.C", które otworzyły drzwi sławy i akceptacji dla bikini w jakby się wydawało konserwatywnych Stanach Zjednoczonych

     

Przez długi okres czasu Brasilijskie bikini (uwydatniający piersi i pośladki) był zabroniony w krajach katolickich takich jak Włochy, Portugalia czy Hiszpania. Od 1980 roku kobiety w wielu europejskich krajach (włącznie z Włochami) były zdolne topless zażywać kąpieli słonecznych na plażach. W końcu i kraje katolickie wyraziły na to zgodę.

Pewnego razu media ogłosiły, że tylko kobiety z idealną figurą mogą nosić bikini. Od tamtej chwili, mnóstwo projektantów tworzących stroje zachęcało kobiety w różnym wieku i o różnym stanie ich ciała do noszenia dwuczęściowego stroju. Każda pani może wybrać dla siebie coś odpowiedniego w którym będzie czuła się naprawdę wyjątkowo.

 

Na szczęście bikini przestało już straszyć a zaczęło służyć raczej jako wabik na mężczyzn bądź po prostu przyjemność i wygoda na plaży.

sliczna16 : :

Drogi użytkowniku!

W trosce o komfort korzystania z naszego serwisu chcemy dostarczać Ci coraz lepsze usługi. By móc to robić prosimy, abyś wyraził zgodę na dopasowanie treści marketingowych do Twoich zachowań w serwisie. Zgoda ta pozwoli nam częściowo finansować rozwój świadczonych usług.

Pamiętaj, że dbamy o Twoją prywatność. Nie zwiększamy zakresu naszych uprawnień bez Twojej zgody. Zadbamy również o bezpieczeństwo Twoich danych. Wyrażoną zgodę możesz cofnąć w każdej chwili.

 Tak, zgadzam się na nadanie mi "cookie" i korzystanie z danych przez Administratora Serwisu i jego partnerów w celu dopasowania treści do moich potrzeb. Przeczytałem(am) Politykę prywatności. Rozumiem ją i akceptuję.

 Tak, zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Administratora Serwisu i jego partnerów w celu personalizowania wyświetlanych mi reklam i dostosowania do mnie prezentowanych treści marketingowych. Przeczytałem(am) Politykę prywatności. Rozumiem ją i akceptuję.

Wyrażenie powyższych zgód jest dobrowolne i możesz je w dowolnym momencie wycofać poprzez opcję: "Twoje zgody", dostępnej w prawym, dolnym rogu strony lub poprzez usunięcie "cookies" w swojej przeglądarce dla powyżej strony, z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.